Co to był za dzień! 7 listopada 2024 r. dla młodzieży i liderów lokalnych społeczności seniorów z trzech gmin (Gmina Chojnice, Miasto Chojnice i Gmina Pelplin) województwa pomorskiego był czasem intensywnego dialogu, wymagającego zaangażowania, ale też nauki poprzez współpracę.
W ramach dwóch szkoleń pn. „Pomorski Międzypokoleniowy Dialog Obywatelski” młodzież i seniorzy z zapałem rozwijali swoje kompetencje, poszerzali wiedzę o działaniach obywatelskich i budowali dialog międzypokoleniowy. Dynamiczne warsztaty i dyskusje podkreśliły znaczenie wspólnej pracy na rzecz społeczności lokalnych.
Ale od początku.
Aby sprostać temu wyzwaniu, podzieliliśmy naszą ekipę szkoleniowców na dwie grupy. Adwokat Jan Suchanek i nauczycielka i pedagożka Agnieszka Tomasik pojechali do Chojnic, gdzie musieli podołać dwóm grupom szkoleniowym, zaś adwokat Krzysztof Mularski i radca prawny Agnieszka Serba-Chrzanowska udali się do Pelplina.
W obu miejscowościach szkolenia wraz z warsztatami i debatami zaczynały się już o 9:00, zatem mimo niesprzyjającej listopadowej aury, wyjechaliśmy spod siedziby Stowarzyszenia skoro świt.
Chojnice
W Zespole Szkół w Chojnicach szkoleniowcy mieli okazję do zainicjowania dialogu tut. młodzieży z gminy wiejskiej Chojnice oraz gminy miejskiej Chojnice, ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Pomerania” w Chojnicach, zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej „Pomerania” w Chojnicach oraz nauczycielami i wychowawcami (łącznie ok. 13 osób). Łącznie dwie grupy szkoleniowe liczyły po ok. 45 osób, co daje łączny udział ok. 90 osób dla obu gmin.
Tradycyjnie w ramach szkoleń odbywał się wykład interaktywny, „posiedzenie rządu” oraz inne ćwiczenia wpisujące się w realizację celów i zadań programu:
- rozwoju kompetencji kluczowych, w tym osobistych, społecznych i obywatelskich dzieci i młodzieży;
- zwiększania aktywności społecznej i obywatelskiej;
- budowania współpracy międzypokoleniowej oraz lokalnych wspólnot w oparciu o różnorodność kulturową, bogate dziedzictwo oraz tradycje morskie i solidarnościowe.
Przedstawiciele seniorów wraz z młodzieżą wcielili się w rolę członków „komisji konkursowej” oceniającej projekty w ramach warsztatów.
Wspólnie zdecydowano, że część z nich jest na tyle błyskotliwa i odpowiadająca zapotrzebowaniom tut. społeczności, że mogłaby zostać z powodzeniem zaprezentowana lokalnym władzom do rozważenia.
Poniżej galeria zdjęć z tych wydarzeń:
Pelplin
Druga część szkoleniowców zawitała do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, gdzie ugościło nas łącznie ponad 82 uczniów z różnych gminnych miejscowości wraz z nauczycielami i wychowawcami, którzy brali aktywny udział nie tylko w warsztatach, ale też debacie. Na zaproszenie Stowarzyszenia, w szkoleniu uczestniczyli przedstawicielki gminnego pelplińskiego Klubu Seniora+ w Lignowach Szlacheckich, gminnego Klubu Seniora w Rajkowach oraz przedstawicielka Pelplińskiej Rady Seniorów.
W ramach warsztatów projektowych, po intensywnej części wykładowej, w dialogu młodzieży i seniorów zrodziły się trzy projekty, z których największe uznanie zdobył „Gameroom” – miejsce odpoczynku jako przestrzeń wspólna dla młodych, dorosłych i seniorów również.
W debacie uczestnicy szkolenia zmierzyli się z wyzwaniami dotyczącymi cyfryzacji społeczeństwa. Głos seniorów, wśród których obecni byli także emerytowani nauczyciele, pozwolił uczniom zrozumieć skalę zmian zachodzących we współczesności, zwłaszcza w obszarze nowych technologii. Z kolei młodzież uwypukliła potrzebę interakcji „na żywo” nie tylko wśród rówieśników między sobą, bo zajęć pozalekcyjnych i okazji do integracji nie brakuje, ale także międzypokoleniowo.
Organizację wydarzenia docenili obecni na auli nauczyciele:
„Projekt był doskonałą okazja by wymienić się doświadczeniami, perspektywami i pomysłami na budowanie lepszej przyszłości. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności przybyłym seniorom za otwartość i zaangażowanie – tylko razem, łącząc siły różnych pokoleń możemy tworzyć silniejsze społeczeństwo!„
(z relacji na profilu szkoły na Facebooku)
Galeria zdjęć z tego wydarzenia:
Oba wydarzenia zakończyły się około godziny 13:00. Po skończonych zajęciach część uczniów musiała powrócić do planowych lekcji, a ekipa realizatorska spotkała się w późnych godzinach wieczornych, by podsumować dotychczasowe postępy w realizacji projektu.
Zadanie sfinansowane w ramach realizacji zadania publicznego finansowanego ze środków Województwa Pomorskiego w zakresie priorytetowego zadania publicznego dotyczącego nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
Tekst może być przetwarzany i udostępniany ponownie z zastrzeżeniem umieszczenia powyższej wzmianki. Prawa autorskie do zdjęć przysługują Województwu Pomorskiemu.