Pomorski Międzypokoleniowy Dialog Obywatelski – inauguracja projektu w Sztumie

W Sztumie, w dniu 16.10.2024 r., w Sali Czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury rozpoczął się projekt finansowany ze środków Województwa Pomorskiego pod nazwą „Pomorski Międzypokoleniowy Dialog Obywatelski”.

Jego cele osadzają się na trzech założeniach, które postawili sobie realizatorzy:

  • zwiększenie frekwencji wyborczej, gdzie poprzez edukację i zaangażowanie różnych pokoleń, projekt ma przyczynić się do wzrostu frekwencji w następujących kolejno wyborach samorządowych oraz parlamentarnych, ale także i wyborów w lokalnych społecznościach, zwłaszcza w grupach wiekowych młodzieży i seniorów.
  • podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej. Uczestnicy projektu (młodzież, ale i seniorzy) będą bardziej świadomi swoich praw i obowiązków obywatelskich, co przełoży się na ich większe zaangażowanie w życie społeczności lokalnej i świadome współrealizowanie i wspieranie zadań na rzecz społeczeństwa.
  • wzmocnienie więzi międzypokoleniowych: wspólna praca i zaangażowanie, zrozumienie wzajemne swoich potrzeb i nawiązanie relacji między młodzieżą a seniorami, może zaowocować działaniem na rzecz lokalnej społeczności.

Na każdy z tych elementów odpowiadały działania podjęte podczas szkolenia. Początkowy wykład utrwalał i zwiększał wiedzę na temat praw człowieka i celów zrównoważonego rozwoju; po krótkiej symulacji wyborów młodzież i seniorzy przeszli do rozwiązywania problemów indywidualnych poszczególnych obywateli i lokalnych społeczności (w ramach warsztatowego „posiedzenia rządu”) – ten rodzaj ćwiczenia nie tylko wskazywał na wagę i istotność frekwencji wyborczej, ale też pozwolił na zapoznanie w „praktyce”, jak wygląda funkcjonowanie organów administracji. Krótka ankieta za pomocą narzędzia survio, wskazała na najważniejsze obszary mieszczące się w ramach celów zrównoważonego rozwoju w gminie. To nakierowało młodzież i seniorów na wybór wspólnych projektów na rzecz gminy, do których opracowania przystąpili. Wreszcie, odbyła się debata młodzieży z udziałem przedstawicieli lokalnych decydentów oraz seniorów.

W szkoleniu, oprócz młodzieży z gminy Sztum wzięli udział przedstawiciele seniorów, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu Sztumskiego i samorządu lokalnego, nauczyciele sprawujący nad uczniami opiekę, a także – w ramach debaty – Przewodniczący Rady Powiatu Sztumskiego Leszek Tabor, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Sztum Waldemar Fierek, przewodnicząca Komisji Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Sztumskiego Marta Zarańska oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Sztumie Brygida Rutkowska – Piszcz.

Szkolenie było okazją dla młodych i seniorów nie tylko do uczenia się od siebie, ale stanowiło także forum międzypokoleniowej wymiany zdań na temat przyszłości powiatu sztumskiego oraz gmin Sztum oraz Dzierzgoń.

Szkolenie prowadzili: radca prawny Agnieszka Serba-Chrzanowska oraz adwokaci: Jan Suchanek i Krzysztof Mularski. Wszyscy są członkami Gdańskiego Stowarzyszenia Prawników „PROGRESSIO”, będącego realizatorem zadania zleconego przez Zarząd Województwa Pomorskiego.

W szkoleniu wzięło udział ok. 100 uczniów i seniorów.

W październiku br. zaplanowano kolejne szkolenia w Chojnicach, Miastku i Malborku.

Galeria zdjęć z wydarzenia:

Zadanie sfinansowane w ramach realizacji zadania publicznego finansowanego ze środków Województwa Pomorskiego w zakresie priorytetowego zadania publicznego dotyczącego nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Tekst może być przetwarzany i udostępniany ponownie z zastrzeżeniem umieszczenia powyższej wzmianki. Prawa autorskie do zdjęć przysługują Województwu Pomorskiemu.